The Swim Sharks had 26 of 35 members post Top 6 results over the weekend.
 
The Sharks had 35 athletes competing in the meet with about a dozen of them new to the racing environment. We had 26 of those athletes place in the top 6 at least once.
 
We also had a few athletes sweep their age category with all 1st place finishes. Ribbons were only awarded to athletes who placed top 6 in their respective events.
 
The Sharks look forward to their next meet -- the Prairie Winter International -- from Dec. 10 to 13 in Winnipeg. We will be sending 12 athletes to this meet as you must have qualifying standards to compete. 
 
Results from last weekend's meet:
 
Category 8 & Unders
Gage Brown (8) - 2nd 100 Free, 3rd 50 Back, 3rd 50 Free
Emily Dawe (7) - 3rd 100 Free, 3rd 50 Free, and 3rd 50 Back
Evey Kyle (7) - 1st 50 Free, 1st 100 IM, 1st 50 Back, 1st 100 Free, 2nd 50 Breast
Liam Kyle (8) - 1st 200 Free, 1st 100 IM, 1st 50 Breast, 2nd 50 Free, 2nd 100 Breast, 2nd 50 Back, 2nd 200 Breast
Kiera Lucas (8) - 2nd 100 IM, 2nd 50 Free, 2nd 100 Free, 3rd 50 Breast
Tazio Mastromatteo (7) - 1st 50 Fly, 1st 200 Breast, 1st 50 Free, 1st 50 Back, 1st 100 Breast, 1st 100 Free, 2nd 50 Breast
 
Category 9-10 Year Olds
Cooper Brown (9) - 5th 50 Back
Jack Brown (10) - 5th 50 Free, 3rd 50 Fly, 3rd 50 Breast, 5th 100 Free
Eli Dawe (9) - 3rd 50 Free, 5th 200 Free, 6th 100 Free
Matthew Debbo (9) - 6th 50 Back
Ella Kyle (10) - 2nd 200 Breast, 3rd 200 IM, 4th 100 IM, 6th 50 Fly
Lauren Lucas (10) - 1st 200 IM, 2nd 200 Back, 2nd 200 Free, 2nd 50 Free, 2nd 50 Fly, 3rd 100 Free
 
Category 11-12 Year Olds
Samantha Green (12) - 2nd 200 Breast, 2nd 400 Free, 3rd 50 Breast, 3rd 100 Fly, 3rd 800 Free, 3rd 100 Breast, 5th 200 IM, 5th 200 Free
Nikolas Hristov (11) - 6th 50 Breast
Amelia Illman (12) - 3rd 50 Fly, 3rd 400 Free, 3rd 400 IM, 4th 100 Fly, 4th 800 Free, 5th 50 Free, 6th 200 Breast
Emilia Mastromatteo (11) - 1st place in all her events (200 Breast, 200 IM, 200 Free, 400 Free, 400 IM, 100 Fly, 50 Breast, 800 Free)
Evan McDonald (12) - 1st place in all his events (50 Fly, 200 Breast, 200 IM, 200 Free, 400 Free, 200 Back, 100 Fly, 800 Free)
 
Category 13-14 Year Olds
Alexandra Illman (14) - 1st 400 IM, 1st 100 Fly, 2nd 800 Free, 2nd 100 Back, 2nd 400 Free, 3rd 200 IM, 4th 50 Free, 5th 50 Back
Brayden Martin (13) - 1st 200 Free, 1st 50 Back, 2nd 100 Fly, 2nd 50 Free, 2nd 400 Free, 2nd 100 Free, 2nd 50 Breast, 2nd 1500 Free
Gabe Mastromatteo (13) - 1st place in all his events (50 Fly, 100 Free, 50 Breast, 1500 Free)
Joe Morrison (14) - 1st 200 Breast, 1st 50 Free, 1st 400 Free, 1st 400 IM, 1st 100 Fly, 2nd 200 Back, 3rd 1500 Free, 3rd 100 Free
Jordan Sanderson (13) - 5th 200 Free
Sadie Stefansson (14) - 1st 200 Fly, 1st 200 Back, 4th 400 Free, 4th 100 Fly, 5th 200 IM, 6th 100 Free
Jessica Therrien (14) - 2nd 200 Free, 2nd 200 Back, 6th 50 Fly, 6th 400 Free
 
Category 15&Overs
Winnie Boucha (16) - 1st place in all her events (800 Free, 50 Fly, 200 Breast, 200 IM, 400 Free, 200 Back, 100 Breast, 100 Fly)
Clara Rogers (16) - 1st 50 Free, 1st 50 Back, 1st 400 IM, 1st 50 Breast, 1st 100 Back, 2nd 800 Free, 3rd 400 Free, 3rd 200 Back