As the school year is coming to a close, Beaver Brae Secondary School wanted to celebrate their students’ success. The school held their annual Student Success Assembly earlier this week, handing out a variety of awards for academic achievements.

Visual Arts:

AVI1O: Marlies Ilott, Paige Olson,
NAC1O: Brooklyn White
AWT2O: Mindy Mandamin
AVI2O: Caidence Skead, Olivia Fortner
AVI3O: Sydney McInnis, Brooklynn Francis
AVI3M: Julie Bouchard
AVI4M: Eve Capri

Music:

Outstanding Musicianship and Spirit awarded to: Claire Irvine
The award for Outstanding Musicianship and Spirit in vocal music goes to a student whose shows energy and enthusiasm for vocal music, one who leads by example, and who demonstrates a desire to achieve excellence as a singer.

Director’s Award for Band : Sydney McInnis
Director’s Award for Band is presented to a student who shows enthusiasm, leadership, commitment and skill in the Instrumental Music program. Beaver Brae Music Award :Lexie Alcock The Beaver Brae Music award is presented to a student who participates and excels in more than one music class and/or extra-curricular Music ensemble.

The George W. Mead Memorial Trophy: Alanna Troilo, Lexie Alcock
The George W. Mead trophy is presented in memory of a highly respected former teacher of the Arts at Beaver Brae, to a student who demonstrates excellence in musical theatre.

Guitar Grade 10 ……….Jeff Smith-Fredericks & Nathan Murray
Guitar Grade 11…………Halle Phelps, Sage Skead, Cole Tattrie
Vocal:​ Miku Inuzuka, Leah Conway, Elora Rasmussen

Drama:

ADA1O: Daniel Marsh
ADA2O: Jazlynn Buchanan and Tyler Wald
ADA3O: Sophie Dexter
ADA3M: Miku Inuzuka
ADA4M: Eilidh Farrell and Eric Moore

Production Newcomer Awards: Draven Fraser, Xavier Wickham, Janessa Lyle and Jon Sas
Awarded to a student that have had a strong first showing in BBSS productions this year

“All The World’s A Stage” Danny Gilmore Memorial Plaque: Sydney McInnis
Awarded to a student who demonstrates commitment to theatre in all forms, ranging from acting to backstage to technical work

“Outstanding Female Actor Plaque”: Sadie Steffanson
Awarded to a student who has had strong performances in the extracurricular productions at BBSS this year

“Exceptional Leadership in the Dramatic Arts Plaque”: Lexie Alcock
Awarded to a student who demonstrates and leads younger students in the extracurricular productions

“Outstanding Contribution to the Dramatic Arts” Award: Alanna Troilo
Awarded to a student who made great contributions towards the productions mounted this year.

Dramatic Arts Spirit and Dedication Trophy: Fiona Kaldeway and Elora Rasmussen
Awarded to a student who embodies a deep love and appreciation of the theatre arts

Core French:
FSF1D - Shayna Hensrud
FSF2D - Fiona Kaldeway, Derek Lemke
FSF2P - Jenna Young
FSF3U - Emilie McDonald

Extended French:
FEF1D - Marlies Ilott, Paige Olson
FEF2D - Lilly Moore, Cailyn Leischow
CHC2DF - Cami Carpenter
CGC2DF - Caitlyn Leonard, Ethan Belrose

Hockey Academy:

Male Hockey Academy - Derek Lemke
Female Hockey Academy - Kira Boucha

The Hockey Academy award is presented to a student who demonstrates strong leadership, commitment and dedication to the program.

English and Literacy:

Grade 9: Merlin Assin Casey Bigblood Talice Ottertail Ethan Jones Paige Olson Marlies Ilott
Grade 10: Dustyn Prouty Paige Borowski Derek Lemke
Grade 11: Trista Boulette McKeely Hando Kaelyn Blake
Grade 12: Justin Durand Alexis McGrath Seanna Geary Miku Inuzuka

Business:

BDI3C – Overall Achievement - Leah Snow
BDV4C – Overall Achievement - Delaney Peters

Co-op:

Co-op – Outstanding Performance – Semester 1 William Alcock
Co-op – Outstanding Performance – Semester 2 Kira Boucha

Guidance:

Careers (GLC2O): One student per class is awarded with a certificate of recognition for his/her efforts in the course. Criteria can include (but is not limited to) academic achievement, learning skills, participation and overall effort. Sophie Dexter Paige Andrews Fiona Kaldeway

Discovering the Workplace (GLD2O): One student per class is awarded with a certificate of recognition for his/her efforts in the course. Criteria can include (but is not limited to) academic achievement, learning skills, participation and overall effort. Amerie Dunsford

Skills for Success (GLS1O): One student per class is awarded with a certificate of recognition for his/her efforts in the course. Criteria can include (but is not limited to) academic achievement, learning skills, participation and overall effort. Merlin Assin

Indigenous studies:

Anishinaabemowin Grade 9 - Josh Cameron and Phoebe Sandy
Grade 10 - Caidence Skead
Grade 11 - Joni Williamson
Indigenous History – Derek Lemke
Indigenous Voice – Trinity Prince

Four Directions:

Resiliency Awards:
Brianna Pink
Dan Boissoneau
Brooklyn Beacham-White
Jackson McLeod
Sierra Swain-Keeash

7 Grandfather Teaching Awards:
Courage: Laurel Paypompee
Honesty: Bella Banning
Humility: Matt Meekis
Love: Latisha Fraser
Respect: Jey Lindroos
Truth: Liam Paypompee
Wisdom: Shane Lemke

Grade 9 Award of Excellence Shayedan Henry
Grade 10 Award of Excellence Derek Lemke
Grade 11 Award of Excellence Autumn McKay

Math:

MAT1L – Rylie Jacob
MFM1P – Tyler Anderson
MFM1P – Kacie Cameron
MPM1D ​–​ Jason Debbo
MPM1D ​– ​Paige Olson
MPM1D -- Marlies Ilott
MFM2P ​–​ Cordel Tittlemier
MFM2P – Sadie McCallum
MPM2D – Lillian Moore
MPM2D – Derek Lemke
MBF3C – Latisha Fraser
MBF3C ​– ​Leigha Nault
MCR3U – Beth Wagenaar
MCR3U – McKeely Hando
MCF3M – Lyndon Hensrud
MCF3M – Jackson Brown
MAP4C – Joni Wilson
MCT4C – Quinn Hamlyn
MCV4U – Stuart Sinclair
MDM4U – Tanner Neufeld
MHF4U -​– ​Stuart Sinclair
MHF4U – Kathleen Mahon

Science:

Triple Threat Award (for outstanding achievement in all three Grade 12 Science disciplines - Chemistry, Biology and Physics) goes to Ryan King.

SNC1P – Marlies Ilott
SNC1P – Tyler Anderson
SNC1P – Nathaniel Murray
SNC2P – Maxim Debbo
SNC2P – Brittan Lantz
SNC1D – Paige Olson
SNC2D – Beth Wagenaar
SNC2D – Derek Lemke
SVN3M – Dusty Prouty
SVN3M – Hannah Henderson
SVN3M – Halle Phelps
SBI3U – McKeely Hando
SBI3U – Erik Verhelst
SBI3C – Carson McCallum
SCH3U – McKeely Hando
SPH3U – Erik Verhelst
SPH4C – Latisha Fraser
SCH4U – Assia Wilcott
SBI4U – Assia Wilcott

Social Sciences:

Outstanding History Student-Raquel Leutschaft
This award is to recognize a student who has taken Grade 10 history and one or more senior history classes and have demonstrated strong academic achievement, excellent learning skills, good attendance, etc

Outstanding Geography Student- McKeely Hando
This award is to recognize a student who has taken Grade 9 geography and one or more senior geography classes and have demonstrated strong academic achievement, excellent learning skills, good attendance, etc.

Outstanding Social Science and Humanities Student- Eve Capri-Tod and McKeely Hando
This award is to recognize a student who has taken one or more senior social science and/or humanity classes and have demonstrated strong academic achievement, excellent learning skills, good attendance, etc


Class Awards: Issues in Canadian Geography, Grade 9, Academic Ally Krolyk
Issues in Canadian Geography, Grade 9, Academic Shane Lemke and Shayna Hensrud
Issues in Canadian Geography, Grade 9, Applied Tori Neniska
Issues in Canadian Geography, Grade 9, Applied Rylie Jacob
Issues in Canadian Geography, Grade 9, Applied Ashley Phinney
Issues in Canadian Geography, Grade 9, Applied Jaiden Shaeri
Travel and Tourism: A Geographic Perspective - Grade 11, Open McKeely Hando
Civics and Citizenship, Grade 10, Open Ari Bird
Civics and Citizenship, Grade 10, Open Paige Andrews
Civics and Citizenship, Grade 10, Open Chase Birch
Canadian History Since World War I, Grade 10, Academic Fiona Kaldeway
Canadian History Since World War I, Grade 10, Academic Jon Sas
Canadian History Since World War I, Grade 10, Locally Developed Drake Loon
Canadian History Since World War 1, Grade, 10, Applied Logan James
World History Since the Fifteenth Century Raquel Leutschaft
Canadian & International Law Stuart Sinclair
Understanding Canadian Law McKeely Hando & Erik Verhelst
Exploring Family Studies Reubin Fraser
Raising Healthy Children Jacob Iverson and Halle Phelps
Human Development throughout the Lifespan McKeeley Hando
Families in Canada Tanner Neufeld
Philosophy: Questions and Theories Eve Capri-Tod
Introductions to Anthropology, Psychology and Sociology Sadie McCallum
Introductions to Anthropology, Psychology and Sociology Kaelyn Blake
Housing and Home Design, Grade 11, Open Beth Wagenaar

Tech:

Transportation:
i) Dual Credit Auto - Lyndon Hensrud
ii) TTJ3C - Gage Bouchard
iii) TTJ2O - Declan How

KenoraOnline.com is Kenora's only source for community news and information such as weather and classifieds.

Connect with Q104

Contact Q104

Q104 Control: 468-HITS
Q104 Control Toll Free: 1-855-268-HITS
Kenora Office: 468-1045
Kenora Office Toll Free: 1-855-468-1045

619 Lakeview Drive
Kenora, ON
P9N 3P6

Twitter

Facebook

 

Q104 FM is a proud part of Golden West Broadcasting Ltd.

Login